Lukas Novak osvojio srebro

U gradu Vöcklabrucku u Austriji održana je deseta po redu Srednjoeuropska matematička olimpijada, od 22. do 28. kolovoza 2016. godine. Lukas Novak, učenik 3. f razreda naše Gimnazije, natjecao se kao član hrvatske ekipe i ostvario izvrstan rezultat osvojivši srebrnu medalju u pojedinačnom natjecanju. Ostali natjecatelji koji su predstavljali Hrvatsku su: Luka Banović i Ivan Sinčić, učenici 2. razreda Gimnazije Andrije Mohorovičića u Rijeci, Petar Nizić-Nikolac i Tadej Petar Tukara, učenici 2. razreda XV. gimnazije u Zagrebu te Patrik Papac (3. razred) iz Gimnazije Dubrovnik u Dubrovniku. Voditelji ekipe bili su Stipe Vidak i Petar Bakić.

Hrvatski natjecatelji su na pojedinačnom dijelu natjecanja osvojili dvije zlatne (Patrik Papac i Petar Nizić-Nikolac), jednu srebrnu (Lukas Novak) i tri brončane medalje (Tadej Petar Tukara, Luka Banović, Ivan Sinčić) te su tako, od svih država sudionica, bili najuspješniji na pojedinačnom natjecanju. Još uspješniji bili su u ekipnom natjecanju gdje su s maksimalnim brojem bodova osvojili prvo mjesto i time obranili prošlogodišnji naslov.

Prva Srednjoeuropska matematička olimpijada održana je 2007. u Austriji i od tada se održava svake godine krajem kolovoza ili početkom rujna. Na njoj sudjeluju učenici iz deset zemalja: Austrije, Češke, Hrvatske, Litve, Mađarske, Njemačke, Poljske, Slovačke, Slovenije i Švicarske. Na natjecanju učenici provedu dva dana po pet sati rješavajući zahtjevne zadatke iz raznih područja matematike, jedan dan pojedinačno, a drugi dan cijela ekipa zajedno rješava test.

Sljedeće godine 11. srednjoeuropska matematička olimpijada održat će se u Litvi.

objavio: Miljenko Blažeka   datum: 30. 8. 2016.