Sat kodiranja

"Sat kodiranja" na kojem je sudjelovalo dvadeset učenika prvih razreda obilježen je u četvrtak, 8. prosinca, u informatičkoj učionici.

Učenici su najprije pogledali kratki film u kojem poznate osobe iz svijeta informatičkih znanosti poput Billa Gatesa i Marka Zuckerberga, ali i slavni košarkaši i pjevači govore o važnosti učenja programiranja. Nakon toga učenici su uz vodstvo prof. Miljenka Blažeke prošli kroz dva ubrzana tečaja programiranja u kojem su naučili osnovne koncepte poput grananja, petlji, događaja i slično. Svaki je učenik na kraju dobio certifikat o sudjelovanju i time su se pridružili zajednici od 100 milijuna djece diljem svijeta koji su ovaj tjedan (5.- 11. prosinca 2016.) obilježili "Hour of Code".

Predviđanja su kako će 2020. godine nedostajati jedan milijun programera u svijetu. Ovim se projektom želi ne samo potaknuti učenike da se bave programiranjem, već ih osvijestiti da se kroz programiranje njeguje vještina rješavanja problema, logike i kreativnosti bez čega neće imati uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. Stručnjaci navode četiri glavna razloga zašto učiti programiranje. Kao prvo, softver upravlja svijetom. Postoji u svim važnijim napravama koje svakodnevno koristimo kao što su mobitel, televizor, auto, perilica rublja, ručni sat, itd.Nadalje, roboti polako preuzimaju sve više poslova, a njih netko treba programirati. Zatim, programiranje kao grana djelatnosti među najuspješnijima je u svijetu. Ne postoji nezaposlenost među programerima, a osim toga dobro zarađuju. I posljednje, učenjem programiranja razvijaju se razne vještine pa ljudi koji znaju programirati postaju bolji i učinkovitiji i u drugim poslovima ne nužno vezanim uz računala.

objavio: Martina Mavrek   datum: 9. 12. 2016.

Prijavite se na Klokan bez granica do 10. veljače 2018. Natjecanje će se održati 22. ožujka 2018. u 12:30 sati.

PRIJAVE

« Siječanj 2018 »

22.01.2018. 10:40
Novo CARNET-ovo natjecanje: „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET pokreće novo natjecanje pod nazivom „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ namijenjeno svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.