Gimnazijalci sudionici CERN Masterclassa

Na poziv bivšeg učenika Gimnazije, danas doktora znanosti Nikole Poljaka, naši su učenici bili sudionici CERN Masterclassa.

Rafael Goričanec, David Miser, Luka Strniščak i Marija Rešetar, zajedno s profesoricom Valentinom Novak, četvrtak, 2. ožujka 2017. godine, proveli su na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu gdje su dobili priliku upoznati se s aktivnostima naših znanstvenika na CERN-u.

Prvi dio njihova posjeta sastojao se od predavanja profesora sa Zavoda za eksperimentalnu fiziku o ALICE detektoru, CERN-u i fizici elementarnih čestica.

U drugom su dijelu, pomoću podataka s CERN-a, programiranjem i crtanjem grafova, dobili rezultate sudara nekih čestica u detektorima. Kasnije su te rezultate, tijekom videokonferencije s ostalim sudionicima projekta i CERN-om, izlagali i usporedili.

Učenicima je ovo bilo zanimljivo iskustvo jer su mnogo toga novog naučili.

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 3. 3. 2017.

« Lipanj 2017 »

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.