Mladi fizičari posjetili Institut Ruđer Bošković u Zagrebu

Posljednji petak u ožujku desetak fizičara 3.f razreda provelo je na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu sudjelujući u projektu CERN Masterclass.

U ovom su projektu sudjelovali i njihovi vršnjaci iz gradova diljem Hrvatske, ali i svijeta. Učenici su imali priliku jedan dan raditi ono što rade znanstvenici. Sam program bio je odlično organiziran, a profesori su bili vrlo pristupačni i dobro raspoloženi. Slušali su dva predavanja o građi svemira i svega što nas okružuje (elementarnoj fizici), a nakon predavanja stručnjaci su im predstavili akcelerator i objasnili princip njegova rada. No najzanimljiviji dio, kao šećer na kraju, bio je rad u grupama. Svaka grupa dobila je stotinjak grafova iz kojih je trebalo očitati o kojoj se vrsti čestice radi. Cilj očitavanja bio je prepoznati karakterističnu Božju česticu (Higgsov bizon) pa su tako bili najsretniji oni koji su je više puta pronašli u svojim grafovima.

Na kraju susreta usporedili su svoje rezultate s učenicima iz Rijeke i Italije putem videokonferencije, a kao nagradu za pronađeni Higgsov bison, sudionici su primili priznanja.

Gimnazijalci koji su prisustvovali susretu su: Luka Habuš, Borna Fučec, Filip Okreša, Evelyn Pavlic, Nina Dobša, Lorena Šimunić, Petra Polanec, Petra Salaj i Karla Škvorc.

Nina Dobša 3.f

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 4. 4. 2017.

« Srpanj 2018 »

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.