Mladi fizičari posjetili Institut Ruđer Bošković u Zagrebu

Posljednji petak u ožujku desetak fizičara 3.f razreda provelo je na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu sudjelujući u projektu CERN Masterclass.

U ovom su projektu sudjelovali i njihovi vršnjaci iz gradova diljem Hrvatske, ali i svijeta. Učenici su imali priliku jedan dan raditi ono što rade znanstvenici. Sam program bio je odlično organiziran, a profesori su bili vrlo pristupačni i dobro raspoloženi. Slušali su dva predavanja o građi svemira i svega što nas okružuje (elementarnoj fizici), a nakon predavanja stručnjaci su im predstavili akcelerator i objasnili princip njegova rada. No najzanimljiviji dio, kao šećer na kraju, bio je rad u grupama. Svaka grupa dobila je stotinjak grafova iz kojih je trebalo očitati o kojoj se vrsti čestice radi. Cilj očitavanja bio je prepoznati karakterističnu Božju česticu (Higgsov bizon) pa su tako bili najsretniji oni koji su je više puta pronašli u svojim grafovima.

Na kraju susreta usporedili su svoje rezultate s učenicima iz Rijeke i Italije putem videokonferencije, a kao nagradu za pronađeni Higgsov bison, sudionici su primili priznanja.

Gimnazijalci koji su prisustvovali susretu su: Luka Habuš, Borna Fučec, Filip Okreša, Evelyn Pavlic, Nina Dobša, Lorena Šimunić, Petra Polanec, Petra Salaj i Karla Škvorc.

Nina Dobša 3.f

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 4. 4. 2017.

Prijavite se na Klokan bez granica do 10. veljače 2018. Natjecanje će se održati 22. ožujka 2018. u 12:30 sati.

PRIJAVE

« Siječanj 2018 »

22.01.2018. 10:40
Novo CARNET-ovo natjecanje: „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET pokreće novo natjecanje pod nazivom „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ namijenjeno svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.