Mladi fizičari posjetili Institut Ruđer Bošković u Zagrebu

Posljednji petak u ožujku desetak fizičara 3.f razreda provelo je na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu sudjelujući u projektu CERN Masterclass.

U ovom su projektu sudjelovali i njihovi vršnjaci iz gradova diljem Hrvatske, ali i svijeta. Učenici su imali priliku jedan dan raditi ono što rade znanstvenici. Sam program bio je odlično organiziran, a profesori su bili vrlo pristupačni i dobro raspoloženi. Slušali su dva predavanja o građi svemira i svega što nas okružuje (elementarnoj fizici), a nakon predavanja stručnjaci su im predstavili akcelerator i objasnili princip njegova rada. No najzanimljiviji dio, kao šećer na kraju, bio je rad u grupama. Svaka grupa dobila je stotinjak grafova iz kojih je trebalo očitati o kojoj se vrsti čestice radi. Cilj očitavanja bio je prepoznati karakterističnu Božju česticu (Higgsov bizon) pa su tako bili najsretniji oni koji su je više puta pronašli u svojim grafovima.

Na kraju susreta usporedili su svoje rezultate s učenicima iz Rijeke i Italije putem videokonferencije, a kao nagradu za pronađeni Higgsov bison, sudionici su primili priznanja.

Gimnazijalci koji su prisustvovali susretu su: Luka Habuš, Borna Fučec, Filip Okreša, Evelyn Pavlic, Nina Dobša, Lorena Šimunić, Petra Polanec, Petra Salaj i Karla Škvorc.

Nina Dobša 3.f

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 4. 4. 2017.

« Kolovoz 2017 »

02.08.2017. 12:50
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu visokodostupnog sustava za upravljanje API pozivima u pilot projektu “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.