Mladi fizičari posjetili Institut Ruđer Bošković u Zagrebu

Posljednji petak u ožujku desetak fizičara 3.f razreda provelo je na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu sudjelujući u projektu CERN Masterclass.

U ovom su projektu sudjelovali i njihovi vršnjaci iz gradova diljem Hrvatske, ali i svijeta. Učenici su imali priliku jedan dan raditi ono što rade znanstvenici. Sam program bio je odlično organiziran, a profesori su bili vrlo pristupačni i dobro raspoloženi. Slušali su dva predavanja o građi svemira i svega što nas okružuje (elementarnoj fizici), a nakon predavanja stručnjaci su im predstavili akcelerator i objasnili princip njegova rada. No najzanimljiviji dio, kao šećer na kraju, bio je rad u grupama. Svaka grupa dobila je stotinjak grafova iz kojih je trebalo očitati o kojoj se vrsti čestice radi. Cilj očitavanja bio je prepoznati karakterističnu Božju česticu (Higgsov bizon) pa su tako bili najsretniji oni koji su je više puta pronašli u svojim grafovima.

Na kraju susreta usporedili su svoje rezultate s učenicima iz Rijeke i Italije putem videokonferencije, a kao nagradu za pronađeni Higgsov bison, sudionici su primili priznanja.

Gimnazijalci koji su prisustvovali susretu su: Luka Habuš, Borna Fučec, Filip Okreša, Evelyn Pavlic, Nina Dobša, Lorena Šimunić, Petra Polanec, Petra Salaj i Karla Škvorc.

Nina Dobša 3.f

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 4. 4. 2017.

« Travanj 2018 »

20.04.2018. 13:17
Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja
Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.