Gimnazijalci pogledali predstavu "Pun kufer"

U četvrtak, 21. rujna,  učenici prvih, trećih i četvrtih razreda  Gimnazije Josipa Slavenskog gledali su predstavu Pun kufer  u Centru za kulturu u Čakovcu u izvedbi dvojice glumaca – Matka Buvača i Andre Damiša. Oni su  osnovali  Kontrast teatar i cilj im je raditi predstave koje prikazuju aktualne probleme u našem društvu. Takva je i predstava Pun kufer. Tekst  je napisala naša poznata i priznata književnica Kristina Štebih, a redateljica je Barbara Rocco.

U predstavi su dvojica prijatelja, Vjeko (Matko Buvač) i Jura (Andro Damiš), koji u Njemačkoj pokušavaju naći bolji život jer u Hrvatskoj nema posla. U našoj je zemlji preko 300,000 nezaposlenih. Izvan Hrvatske naši ljudi, pogotovo mladi ljudi, dobivaju ponude koje im jamče dostojanstveniji život.

Ova se dvojica prijatelja ipak razlikuju – Vjeko želi otići u Irsku, a Jura se ipak želi vratiti kući. Obojicu prate uspomene iz domovine – Vjeko  je tamo ostavio djevojku Vandu (koja mu javlja telegramom da je trudna), a Jura ne može zaboraviti tragediju – smrt svog petogodišnjeg brata i vezu s majkom.

Iako su u predstavi likove tumačila samo dvojica glumaca, oni su radnju učinili dinamičnom i zabavnom jer su paralelno igrali i likove svojih baka. Ovaj je dio predstave učenicima bio zanimljiviji i bolji. Mladi su glumci vješto prelazili iz jedne uloge u drugu. Bake su govorile kajkavskim dijalektom, a Jura i Vjeko suvremenim žargonom mladih. Osobito je bilo upečatljivo kako su bake koristile moderne internetske stranice – na kraju predstave su čak i osnovale svoju web-stranicu.

Na kraju stiže još jedan telegram (vijest o smrti Jurine majke). Jura se vraća kući i zbližuje s ocem, a Vjeko odlazi u Irsku sa svojom djevojkom. Oba lika ipak su ostvarili ono što su doista željeli. Predstava nas je potakla da razmislimo što je bolje: otići ili ostati ovdje.

Tina Čatlaić

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 25. 9. 2017.

Prijavite se na novu STEM avanturu 24. veljače 2018.

Više informacija

PRIJAVI SE!

« Veljača 2018 »

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.