Gimnazijalci pogledali predstavu "Pun kufer"

U četvrtak, 21. rujna,  učenici prvih, trećih i četvrtih razreda  Gimnazije Josipa Slavenskog gledali su predstavu Pun kufer  u Centru za kulturu u Čakovcu u izvedbi dvojice glumaca – Matka Buvača i Andre Damiša. Oni su  osnovali  Kontrast teatar i cilj im je raditi predstave koje prikazuju aktualne probleme u našem društvu. Takva je i predstava Pun kufer. Tekst  je napisala naša poznata i priznata književnica Kristina Štebih, a redateljica je Barbara Rocco.

U predstavi su dvojica prijatelja, Vjeko (Matko Buvač) i Jura (Andro Damiš), koji u Njemačkoj pokušavaju naći bolji život jer u Hrvatskoj nema posla. U našoj je zemlji preko 300,000 nezaposlenih. Izvan Hrvatske naši ljudi, pogotovo mladi ljudi, dobivaju ponude koje im jamče dostojanstveniji život.

Ova se dvojica prijatelja ipak razlikuju – Vjeko želi otići u Irsku, a Jura se ipak želi vratiti kući. Obojicu prate uspomene iz domovine – Vjeko  je tamo ostavio djevojku Vandu (koja mu javlja telegramom da je trudna), a Jura ne može zaboraviti tragediju – smrt svog petogodišnjeg brata i vezu s majkom.

Iako su u predstavi likove tumačila samo dvojica glumaca, oni su radnju učinili dinamičnom i zabavnom jer su paralelno igrali i likove svojih baka. Ovaj je dio predstave učenicima bio zanimljiviji i bolji. Mladi su glumci vješto prelazili iz jedne uloge u drugu. Bake su govorile kajkavskim dijalektom, a Jura i Vjeko suvremenim žargonom mladih. Osobito je bilo upečatljivo kako su bake koristile moderne internetske stranice – na kraju predstave su čak i osnovale svoju web-stranicu.

Na kraju stiže još jedan telegram (vijest o smrti Jurine majke). Jura se vraća kući i zbližuje s ocem, a Vjeko odlazi u Irsku sa svojom djevojkom. Oba lika ipak su ostvarili ono što su doista željeli. Predstava nas je potakla da razmislimo što je bolje: otići ili ostati ovdje.

Tina Čatlaić

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 25. 9. 2017.

Pozivamo vas na posljednje ovogodišnje STEM druženje i to na terenskoj nastavi u Ljubljani.

Više informacija

PRIJAVE

« Svibanj 2018 »

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.