Insula u Gimnaziji

Biblioteka Insula već duži niz godina okuplja kvalitetne međimurske pisce i, uz financijsku pomoć Grada Čakovca, objavljuje njihova djela.

U prigodi obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, 26. listopada 2017. godine u našoj je Gimnaziji održano predstavljanje knjiga izdanih u novom kolu kojem su prisustvovali učenici drugih razreda.

Ovogodišnji autori Petar Despinić, Emilija Kovač i Ladislav Radek predstavili su nam svoja djela. Na samom početku obratio nam se urednik Biblioteke Insula i naš knjižničar profesor Miroslav Gakić koji nas je upoznao s autorima i dosadašnjim opusom Biblioteke.

Umirovljeni profesor hrvatskog jezika i povijesti umjetnosti, Petar Despinić, interpretativno nam je pročitao nekoliko pjesama iz svojih zbirki, kao i pjesme iz nove zbirke nazvane Tercine i pjesme ine.

Iz nove knjige Slike: na dah Emilije Kovač, znanstvenice i profesorice hrvatskog jezika iz Graditeljske škole Čakovec, pjesme je pročitala Rea Preksavec, učenica Graditeljske škole Čakovec, a scenskim je nastupom pojedine dijelove dočarala Ena Jagec, također učenica Graditeljske škole.

Za kraj smo poslušali nekoliko radekizama iz nove zbirke Utihnula jeka Ladislava Radeka, odnosno nekoliko kraćih humorističkih i satiričkih pjesama na standardom jeziku i kajkavskom narječju među kojima je, kako sam autor ističe, najviše epigrama i aforizama.

Autori su rekli ponešto o tematici svojih djela te nastojali osvijestiti važnosti očuvanja književnih djela vlastitog kraja, a na organizaciji ovog predstavljanja možemo zahvaliti profesorima stručnog vijeća hrvatskog jezika te glazbene i likovne umjetnosti.

Dora Balent, 2.d

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 28. 10. 2017.

Prijavite se na novu STEM avanturu 24. veljače 2018.

Više informacija

PRIJAVI SE!

« Veljača 2018 »

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.