Insula u Gimnaziji

Biblioteka Insula već duži niz godina okuplja kvalitetne međimurske pisce i, uz financijsku pomoć Grada Čakovca, objavljuje njihova djela.

U prigodi obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, 26. listopada 2017. godine u našoj je Gimnaziji održano predstavljanje knjiga izdanih u novom kolu kojem su prisustvovali učenici drugih razreda.

Ovogodišnji autori Petar Despinić, Emilija Kovač i Ladislav Radek predstavili su nam svoja djela. Na samom početku obratio nam se urednik Biblioteke Insula i naš knjižničar profesor Miroslav Gakić koji nas je upoznao s autorima i dosadašnjim opusom Biblioteke.

Umirovljeni profesor hrvatskog jezika i povijesti umjetnosti, Petar Despinić, interpretativno nam je pročitao nekoliko pjesama iz svojih zbirki, kao i pjesme iz nove zbirke nazvane Tercine i pjesme ine.

Iz nove knjige Slike: na dah Emilije Kovač, znanstvenice i profesorice hrvatskog jezika iz Graditeljske škole Čakovec, pjesme je pročitala Rea Preksavec, učenica Graditeljske škole Čakovec, a scenskim je nastupom pojedine dijelove dočarala Ena Jagec, također učenica Graditeljske škole.

Za kraj smo poslušali nekoliko radekizama iz nove zbirke Utihnula jeka Ladislava Radeka, odnosno nekoliko kraćih humorističkih i satiričkih pjesama na standardom jeziku i kajkavskom narječju među kojima je, kako sam autor ističe, najviše epigrama i aforizama.

Autori su rekli ponešto o tematici svojih djela te nastojali osvijestiti važnosti očuvanja književnih djela vlastitog kraja, a na organizaciji ovog predstavljanja možemo zahvaliti profesorima stručnog vijeća hrvatskog jezika te glazbene i likovne umjetnosti.

Dora Balent, 2.d

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 28. 10. 2017.

« Kolovoz 2018 »

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."