Gimnazijalci na MEP-u u Ljutomeru

Učenici naše škole: Teuta Blažić, Klara Grošanić, Dino Korunić, Maria Levačić, Lorena Remenar i Zoja Vizinger u pratnji profesora Petra Pavlica, proveli su pet dana u gradiću Ljutomeru, u sklopu projekta Model European Parlament (MEP).

Glavni zadatak  bio im je što bolje predstaviti Republiku Hrvatsku kao delegati u šest različitih odbora. Svaki odbor bavio se problemima današnjice koji se javljaju u državama EU, a to su između ostaloga sigurnost i obrana Europe, kultura i edukacija, regionalni razvoj, međunarodna trgovina, ekonomska politika i ženska prava te jednakost spolova. Kroz pet dana bilo je potrebno uvidjeti, raspraviti i zabilježiti probleme s kojima se svakodnevno kao stanovnici Europske unije susrećemo. Međutim, kako ne bi sve ostalo samo na raspravi, za svaki od problema koji je uočen doneseno je rješenje. Svi problemi i rješenja formulirani su u rezoluciju. Na kraju tjedna na svečanoj Generalnoj skupštini glavni zadatak svakog odbora bio je da svoju rezoluciju obrani i da skupi dovoljan broj glasova da rezolucija prođe. Neki su u tome bili više uspješni, a neki manje te su zbog toga od šest rezolucija prošle samo njih tri.

Sam boravak u Sloveniji učenicima je bio vrlo ugodan, a za to su se pobrinule obitelji koje su ih velikodušno ugostile. Unatoč pretrpanom rasporedu svakog dana, uspjeli su pronaći i vremena za zabavu i razbibrigu. Susreli su se sa srednjoškolcima iz različitih dijelova Europe, koji su im prikazali različite, pa čak i neke nove načine razmišljanja, a ujedno ih upoznali s njihovom kulturom. Stekli su i nove prijatelje, a iskustvo je bila prilika da uvide da diljem Europe postoje mladi ljudi koji se brinu za zajedničku budućnost  zemalja unutar EU.

Dino Korunić, 4.c

objavio: Martina Mavrek   datum: 25. 4. 2018.

« Srpanj 2018 »

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.