Gimnazijalci sudjelovali u planskoj igri “Lokalna samouprava”

Gimnazijalci se zabavljali učeći o lokalnoj samoupravi

Obično svi volimo raspravljati o politici i kritizirati političare, no rijetko imamo priliku doživjeti politiku iz prve ruke. Priliku za osnivanje političkih stranaka, rješavanje gorućih problema građana, sudjelovanje na simuliranoj gradskoj sjednici dobili su učenici trećih razreda Gimnazije Josipa Slavenskog u Čakovcu zahvaljujući Udruzi Fridrich Ebert. Učenici su od 4. do 6. veljače sudjelovali na trodnevnoj radionici “Lokalna samouprava” gdje su se kroz zabavne igre i zanimljiva predavanja upoznali s lokalnom samoupravom, ovlastima gradonačelnika grada Čakovca, gradskih vijećnika i upravnih odjela grada te odvijanjem sjednice, propisima, protokolima i slično. Stekli su i praktična znanja te su tako naučili pisati prijedloge i pitanja za sjednicu koja su i predstavili u petak u 11 sati u Gradskoj vijećnici na simuliranoj sjednici. Učenici su bili podijeljeni u četiri stranke: Hrvatsku gospodarsku lokomotivu (HGL), Međimursku stranku mladih (MSM), Radikalno udruženje mladih (RUM) i Gimnazijsku stranku mladih (GSM). Tijekom tri dana dobro su proučili trenutne i, što je važno napomenuti, rješive probleme te su ih predstavili na sjednici. Neki od tih prijedloga bili su obnova igrališta kod Macanovog doma, obnova staze iza Starog grada, osnivanje servisa za zapošljavanje učenika i ponovno punjenje i oživljavanje jezera kod Starog grada. Tko zna, možda će upravo ova planska igra motivirati neke od naših učenika da uđu u politiku i promijene svijet na bolje!

Iva Ružić, 3.e

objavio: Iva Ružić   datum: 24. 2. 2015.