Gimnazijalci sudjelovali u promatranju pomrčine Sunca

Pomrčina Sunca probudila znatiželju učenika naše škole

U sklopu projekta Sunce - naša zvijezda, koji organizira Astronomsko društvo Vega, i projekta Gimnazije Gledam, istražujem, učim u petak, 20. ožujka polaznici fakultativne nastave iz fizike zajedno su s profesoricom Melitom Sambolek održali radionice i kratko predavanje o pomrčini Sunca na Trgu Republike ispred Centra za kulturu u Čakovcu.

Pomrčina Sunca nastaje kada Mjesečeva sjena prekrije dio Sunčevog diska. Vidljiva je samo u nekim dijelovima osvijetljene Zemljine polutke. U petak se iz Hrvatske mogla vidjeti djelomična pomrčina Sunca jer je Mjesec u trenutku maksimuma prekrio oko 58 % Sunčevog diska.

Astronomsko društvo Vega na trgu je postavilo dva teleskopa. Jednim se teleskopom kroz posebnu foliju moglo promatrati Sunce, a drugim se teleskopom promatrala projekcija Sunca na papiru. Najviše su se koristile posebne naočale sa zaštitnom folijom koja zaustavlja više od 99 % svijetlosti, a kreativni gimnazijalci izradili su i camere obscure pomoću kojih se također mogla vidjeti projekcija Sunca na zaslonu u kutiji.

Tijek djelomične pomrčine Sunca iz Hrvatske mogao se pratiti između 9:35 i 11:55 sati, a maksimum pomrčine u našem kraju bio je u 10 sati i 44 minute. Tijekom godine na Zemlji se godišnje prosječno događaju dvije do pet pomrčina. Posljednja je pomrčina vidljiva iz Hrvatske bila 2011. godine, a slijedeću ćemo iz naših krajeva moći vidjeti  tek 2027. godine, naravno, ako ćemo imati sreće i lijepo sunčano vrijeme kao u petak. Potpuna pomrčina Sunca vidljiva iz naših krajeva očekuje se tek 2081. godine!

Ujedinjeni su narodi 2015. godinu proglasili Međunarodnom godinom svjetlosti pa se pomrčina Sunca idealno uklopila u njezino obilježavanje  i podsjetila nas na važnost svjetlosti u prirodi i našem svakodnevnom životu.

objavio: Petra Bobić   datum: 27. 3. 2015.