Gimnazijalci na predstavljanju Ogranka Matice hrvatske Čakovec u Središnjici Matice hrvatske u Zagrebu

Polaznici  Književne radionice Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec s profesorom Ivanom Pranjićem, svojim voditeljem, a ujedno i predsjednikom Ogranka Matice hrvatske Čakovec, 6. listopada 2015. posjetili su središnjicu Matice hrvatske u Zagrebu. Naime, ograncima Matice hrvatske grada Čakovca i grada Osijeka, kao najuspješnijim ograncima MH, ukazana je čast da se predstave u Središnjici Matice hrvatske u Zagrebu.

Predstavljanju su bili prisutni i članovi zagrebačkih ogranaka MH, članovi Društva Međimuraca u Zagrebu, te članovi Središnjice Matice hrvatske. U jednosatnom predstavljanju čakovečkoga Ogranka MH prisutnima su se između ostalih obratili župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik MH akademik Stjepan Damjanović, ravnateljica Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec Tea Dragić Runjak, predsjednik Društva Međimuraca u Zagrebu pater Tonči Trstenjak i drugi. Operna pjevačica Nikolina Virgej Pintar uz pratnju cimbalista Nevena Kolarića otpjevala je nekoliko međimurskih pjesama, a pridružili su joj se i mnogi ponosni Međimurci iz publike. Naposljetku se prisutnima obratio profesor Ivan Pranjić i predstavio dvije knjige koje je čakovečki Ogranak MH izdao, „Decretum“ Ivana Pergošića te „Hrvatske pučke popijevke iz Međimurja“ Vinka Žganca. On je, kao i svi prethodni govornici, istaknuo važnost Matice za Republiku Hrvatsku.

Predstavljanje ogranaka završio je degustacijom međimurskih specijaliteta. Napomenimo za kraj da članovi Matice hrvatske posao obavljaju volonterski.

Hana Tisaj

objavio: Hana Tisaj   datum: 13. 10. 2015.