Gimnazijalci na filmskoj matineji u sklopu Festivala o pravima djece

U petak 16. listopada učenici 4.g razreda Gimnazije Josipa Slavenskog  s razrednicom Nadom Čatlaić bili su u Centru za kulturu Čakovec na filmskoj matineji  u sklopu  Festivala o pravima djece gdje je prikazan izbor najboljih filmova djece i mladih iz Hrvatske, Rusije, Njemačke, Danske, Brazila…

Pokrovitelj Festivala o pravima djece je UNICEF u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i Hrvatskim filmskim savezom. Ovogodišnje 7. izdanje Festivala  posvećeno je kvaliteti zajednički provedenog vremena između roditelja i djece. Sve projekcije  prilagođene su i za gledatelje s oštećenjem vida i sluha.

Prikazano je  18 filmova  različite duljine (od  1' 35" do  16'') koji su namijenjeni prvenstveno mladima, no njihove zanimljive i aktualne teme mogu zainteresirati i odrasle.

Neke od zanimljivih tema prikazanih filmova : zlostavljanje u školi („Knedla u grlu“, Split), iskustva starijih i stavovi mladih prema simbolima mržnje („Simboli mržnje“, Zaprešić), diskriminacija homoseksualno opredijeljene osobe („U ime bureka“ Karlovac), priča o rodnom identitetu  („Boy“, Danska), problemi i prilagođavanje mladića koji  je u izbjeglištvu  („Prva majka“, Njemačka), siromaštvo ,depresija, poremećaji i problemi s prehranom i sl.

Zajednički je cilj svih filmova  bio prikazati kako osoba s poteškoćama ima svuda oko nas, kakav je svijet s njihovog gledišta te potaknuti  gledatelje  na suosjećanje , a onda i prihvaćanje i pomaganje.

Situacije i problemi o kojima se govori u filmovima osvijestile su gledatelje o  realnosti koja ponekad i nije tako lijepa, ali je tu pokraj nas, bliže ili dalje, i tiče  nas se, htjeli mi to ili ne.  Snažno, dojmljivo, poučno i korisno.

Marija Šprem, 4. g

objavio: Marija Šprem   datum: 20. 10. 2015.