Promocija knjige Kuća od riječi Petra Despinića u našoj Gimnaziji

Dana 29. listopada 2015. u knjižnici Gimnazije Josipa Slavenskog održana je promocija zbirke pjesama Kuća od riječi pjesnika Petra Despinića. Vodio ju je knjižničar Miroslav Gakić, a osim njega, o knjizi su govorili profesor Ivan Pranjić i sam autor.

Despinić, kojemu je ovo šesta objavljena knjiga, a treća u nakladi Biblioteke Insula, rodom je iz okolice Bjelovara i odnedavno je umirovljeni profesor književnosti. Kuća od riječi, pobjednička knjiga prošlogodišnjeg Insulina natječaja, sinteza je njegova stvaralaštva te se dotiče tema kao što su pjesništvo, rat, žena, dom...

Promociju je zvucima flaute otvorila gimnazijalka Greta Lajtman, a uvodnu je riječ održao profesor Gakić. Predstavivši zbirku, rekao je nekoliko riječi o Biblioteci Insula, a zatim se osvrnuo na jezgrovitost i lucidnost Despinićevih pjesama koje je usporedio s već izbrušenim dragim kamenjem.

Pjesnikov je rad pohvalio i profesor Pranjić koji je naglasio autorovu interdisciplinarnost, kao i često polemiziranje i citiranje ostalih pjesnika u vlastitim stihovima. Obratio je pažnju na originalnost stila i slobodu Despinićeva jezika, otkrivajući pritom ključ za gonetanje njegovih metafora.

Na samom je kraju autor zbirke, pročitavši nekoliko pjesama, ukratko izložio cilj i tendenciju svoje lirike, rekao ponešto o tematici i povezao oboje s današnjim položajem poezije u društvu.

Nakon službene promocije uslijedio je i domjenak u susjednoj učionici, u ugodnoj atmosferi te upotpunjen recitacijama uz pratnju gitare.

Jakov Skok, 4.d

objavio: Jakov Skok   datum: 2. 11. 2015.