Predstava Gozba u varaždinskom HNK-u

Jesensko poslijepodne 6. studenoga 2015. za maturante Gimnazije, kao i neke njihove profesore, bilo je predviđeno za odlazak na predstavu Gozba u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu.

Predstava je autorski projekt mlade redateljice Olje Lozice i na moderan način ističe neke od problema suvremenog društva, kao što su predrasude i stereotipi. Isprva vrlo dinamična i komična (na trenutke i urnebesno smiješna), postupno prelazi u ozbiljnu, oštru kritiku naše polarizirane zajednice. Velika glumačka imena na daskama koje život znače (Marinko Prga, Barbara Rocco, Gordana Slivka, Darko Plovanić i dr.) ovoj predstavi daju vidljiv pečat, stvarajući živopisne likove različitih karaktera i osobnosti, s čestim promjenama raspoloženja.

Za razliku od klasične kronološke radnje, glumci neprestano mijenjaju uloge, jedni drugima na poziv ulaze u priče, okušavaju se kao akteri i pripovjedači. Ipak, zajedničku pozadinu čini upravo gozba na kojoj se svi oni žele na neki način istaknuti.

Iako promjenjiva tona, predstava nedvojbeno uspijeva u svom naumu, tj. ocrtati i banalizirati razloge ljudskih predrasuda, krivih uvjerenja, a isto tako i loše odabranih ideala.

Jakov Skok, 4.d

objavio: Martina Mavrek   datum: 8. 11. 2015.