Održana Večer matematike

Popularizacija matematike bila je glavni cilj Večeri matematike koja je održana 3. prosinca 2015. godine u našoj Gimnaziji, ali i u vrtićima, osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske kao dio projekta koji se provodi  u suradnji s Hrvatskim matematičkim društvom.

Radionice su se odvijale u nekoliko navrata tijekom cijelog dana. Prve četiri radionice bile su namijenjene učenicima u jutarnjoj smjeni. Radionicu „Neobična parabola“ vodila je profesorica Mirjana Hranilović, a profesorica Štefanija Požgaj u isto je vrijeme bila zadužena za radionicu „Određujemo najkraći put“. „Je li to moguće?“ radionica je koju je učenicima objasnila profesorica Tamara Srnec, a „Financijskom matematikom“ učenike je zabavljala profesorica Ljubica Blažinčić. „Möbiusova traka“ bila je posljednja radionica pod vodstvom profesora Miljenka Blažeke. Kako učenici poslijepodnevne smjene ne bi bili uskraćeni zabave na matematički način, profesorice Tamara Srnec i Mirjana Hranilović ponovile su radionice i u večernjem terminu, kako i dolikuje Večeri matematike.

Baveći se zadacima u kojima su učenici pokušali odrediti boju kameleona, broj odsječenih glava ili sašiti pravi lik, učenici su u opuštenom ozračju upoznali sasvim drugačiju stranu matematike i dokazali da matematiku primjenjujemo svaki dan, a da toga nismo ni svjesni. Osim toga, njihovo će sudjelovanje u današnjim radionicama zasigurno pozitivno utjecati na njihove rezultate u daljnjim matematičkim podvizima.

Maja Nedeljko

objavio: Martina Mavrek   datum: 4. 12. 2015.