Još jedna nagrada! Pravo ili obveza?

Odlaskom u Zagreb i posjetom Hrvatskom saboru te izložbi njemačkih ekspresionista u Klovićevim dvorima, četvrti su razredi ispunili srijedu, 10. prosinca. Iako se u samom Hrvatskom saboru ljudska prava nerijetko zanemaruju, upravo je toga dana obilježen Međunarodni dan ljudskih prava.

Svake se godine, već tradicionalno, prigodnim programom na glavnom zagrebačkom trgu okupljaju izvođači i govornici u čast prava svih ljudi na život, slobodu, sigurnost. Također, Ured za ljudska prava Republike Hrvatske svake godine objavljuje literarni i likovni natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola. Tema ovogodišnjeg natječaja bila je 'Imati prava znači imati obveze'. Kao svoju obvezu, maturantica naše gimnazije, Majda Horvat, shvatila je pisanje literarnog rada, koji se našao među nagrađenima. Na Trgu bana Josipa Jelačića na isti se način našlo još dvanaestero nagrađenih 'klinaca'. Izgleda da osnovnoškolci ozbiljnije shvaćaju odnos prava i obveza jer su se natječaju odazvali u većem broju. Prigodne je nagrade podijelio predstojnik Ureda za ljudska prava Luka Mađerić. Majdin tekst s ostalim nagrađenim radovima izložen je u Hrvatskom školskom muzeju u Zagrebu.

Ovim natječajem pokazali smo da unatoč pravima, znamo i svoje obveze, a jedno priznanje više nikom nije naodmet.

Zagreb Sabor

Zagreb Sabor 2

objavio: Sandra Breka Ovčar   datum: 12. 12. 2008.