Posjet Španjolskoj u okviru Erasmus+ projekta

Petero gimnazijalaca i četvero profesora Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec  od 15. do 22. travnja sudjelovali su u prvom od četiriju susreta u sklopu Erasmus+ projekta Traditional tales on stage. Domaćin projekta je škola IAS La Flota iz prekrasnoga grada Murcije na jugoistoku Španjolske, regije koja je poznata po arapskim utjecajima i kulturi, sušnim i vrućim ljetima.

Službeni je cilj projekta povezati različite kulture putem njihovih tradicionalnih bajki i priča izvedenih na zajedničkom jeziku, engleskom, ali donosi puno više od toga.

Uz upoznavanje kulture, prirodnih ljepota i gastronomije, kao i upoznavanje pristupačnih i toplih Španjolaca, važan rezultat projekta jest  jačanje učenika i profesora u jezičnim vještinama u engleskome jeziku te upoznavanje drugih obrazovnih sustava i njihovo međusobno uspoređivanje.

Osim Gimnazije i španjolske škole, u projektu sudjeluju i škola iz Wieluna u Poljskoj i turska škola iz Istanbula. Tako su naši učenici Antonija Mrla, Nina Bočkaj, Iva Ružić, Mihovil Megla i Laura Majer tjedan dana proveli u društvu vršnjaka iz različitih krajeva Europe. Bili su smješteni u obiteljima svojih španjolskih domaćina, isprobali su španjolski način života iz prve ruke, a uslugu vraćaju u rujnu, kad njihov španjolski domaćin dolazi u Čakovec.

Predstavili su svoju državu, grad i školu na otvaranju projekta, prisustvovali nastavi u La Floti i odgledali nekoliko predstava španjolskih domaćina, uključujući Talented Little Girl, modernu verziju tradicionalne španjolske bajke.  Zajedno s profesorima posjetili su Granadu i Alhambru, palaču posljednjih arapskih vladara Španjolske koja je ostala besprijekorno očuvana i godinama je pod zaštitom UNESCO-a. Uživali su i u flamenku, tradicionalnom plesu, najvećem adutu španjolske kulturne baštine.

U pratnji učenika bili su profesori Petar Pavlic, Miroslav Gakić, Zlatka Grahovec i Tamara Srnec.

Bogatiji za nova iskustva i poznanstva, i učenici i profesori vratili su se u Gimnaziju s obvezom i željom da čakovečki boravak Španjolaca, Poljaka i Turaka u rujnu učine što boljim. Sljedeći susret je u lipnju u Poljskoj, a u njemu sudjeluje drugih pet gimnazijalaca, također sudionika projekta.

Laura Majer, 3. f

objavio: Martina Mavrek   datum: 26. 4. 2016.