Još jedno europsko iskustvo!

Od 8. do 15. studenoga sudjelovali smo u radu Model European Parliamenta u Bratislavi

Od 8. do 15. studenog 2008. godine mi, Aleksandar Dolić, Damjan Rušnjak, Katja Bilić, Sandra Juzbašić i Majda Horvat sudjelovali smo u radu Model European Parliamenta.

Naime, istaknuvši se svojim znanjem engleskog jezika i govorničkim vještinama na školskom natjecanju održanom u listopadu, dobili smo čast otputovati u Slovačku, točnije Bratislavu, pod vodstvom profesorice Marije Miščančuk.

Cilj je ove organizacije povezivanje mladih iz cijele Europe, njihovo sudjelovanje u važnim odlukama vezanim uz politiku i gospodarstvo Europske unije. Sedam smo dana bili samo jedna od 30 delegacija, ili točnije petero od 150 mladih iz različitih krajeva Europe. Naš je zadatak bio razmotriti raznovrsne aktualne probleme i na temelju istih donijeti i izglasati rezolucije koje se kasnije podnose Europskom parlamentu, Europskoj komisiji i Vijeću ministara.

Prva smo tri dana unutar odbora raspravljali svaki o svojoj temi, da bismo četvrtak i petak proveli u slovačkom parlamentu, raspravljajući i glasajući. Sandra Juzbašić bila je članica jednog od odbora čija je rezolucija odobrena. Tema odbora bila je Internal Market and Consumer Protection, konkretnije problem količine otpadnih materijala u Europskoj uniji, načini smanjenja daljnjeg nastajanja otpada i jačanja svijesti o recikliranju. Sve su se ove aktivnosti odvijale na engleskom jeziku koji je službeni jezik MEP-a.

Upoznali smo mnoštvo novih i zanimljivih ljudi, sklopili nova prijateljstva, a odazvali smo se i pozivu na večeru hrvatskog ambasadora u Bratislavi Tomislava Cara te smo, slušajući mnoge zanimljivosti o njegovome poslu i o samoj Bratislavi, uživali u slovačkim specijalitetima.

Kao što je predviđeno, postignut je pravi omjer rada i zabave, iako bismo svi mi sudionici MEP-a vjerojatno izdvojili još više vremena za druženje. Nova znanja su stečena, nove i čvrste veze su nastale. Cilj MEP-a time je postignut - Europska unija mladih.

MEP1

MEP2

MEP3

objavio: Majda Horvat Sandra Juzbašić   datum: 19. 11. 2008.