Predavanje o glazbi za pamćenje

Alma Rose, violinistica koja je svoje posljednje godine provela kao voditeljica ženskog orkestra u logoru Auschwitz i Alma Mahler, njezina ujna, fatalna žena koja je bila nadahnuće mnogim poznatim umjetnicima svoga vremena, oživjele su u srijedu, 28. listopada 2016. godine, na predavanju 'Dvije Alme – dramatične sudbine dviju žena' koje je gimnazijalcima održala muzikologinja Marijana Pintar u suradnji s Austrijskim kulturnim forumom.

Alma Rose, rođena u poznatoj obitelji glazbenika, od najranijeg je djetinjstva vrijeme kratila svirajući violinu što je rezultiralo iznimnom ljubavlju prema glazbi. Osnovala je ženski orkestar Wiener Walzermädeln koji je postao vrlo popularan. Početkom Drugog svjetskog rata orkestar je propao, a Alma Rose završila u koncentracijskom logoru Auschwitz gdje je postala voditeljica ženskog orkestra. Na taj je način od sigurne smrti spasila nekolicinu žena koje su djelovale u orkestru, ali je nažalost izgubila svoj.
Alma Mahler, ujna Alme Rose po kojoj je dobila ime, bila je žena poznatog bečkog skladatelja, Gustava Mahlera. Osim njega, njezini muževi bili su i bečki arhitekt Walter Gropius te Franz Werfel. Tijekom života doživjela je mnogo gubitaka, smrti osoba bliskih njoj, ali usprkos svim nedaćama koje joj je život donio, bila je iznimno jaka žena te muza mnogih bečkih umjetnika onoga vremena.
Obje Alme primjer su snažnih ženskih karaktera koji svakako zaslužuju biti zapamćeni, a predavanje izvanredne Marijane Pintar, te plesne izvedbe Ive Šolčić i Martine Tomić po koreografiji Desanke Virant tome su zasigurno doprinijele.

Maja Nedeljko, 3.b

objavio: Martina Mavrek   datum: 30. 10. 2016.