Projekt Djeca za djecu - mali istraživači

Profesorice Melita Sambolek i Valentina Novak, zajedno s učenicima drugih razreda – polaznicima izborne nastave iz fizike, u mjesecu travnju provode radionice za djecu različitih uzrasta u sklopu projekta Djeca za djecu  - mali istraživači.

Ciljevi ovog projekta su da djeca kroz igru uočavaju razne fizikalne pojave u svakodnevici svuda oko nas, uče o njima, upoznaju njihove pozitivne i negativne utjecaje te da razvijaju motoričke sposobnosti i vještine izvođenjem jednostavnih pokusa pod nadzorom gimnazijalaca-mentora. Također u međusobnom kontaktu, među učenicima se stvara pozitivan odnos, prihvaćenost, razvija se empatija i potreba da brinu i pomažu mlađima te osobito djeci s posebnim potrebama.

U utorak, 1. travnja, učenice Aleksandra Bratković (2.d), Manuela Hajdinjak (2.d), Tina Žerjav (2.c) i Martina Kolarić (2.e) pod vodstvom mentorica, posjetile su Dječji vrtić Cipelica gdje se odvijala prva radionica pod nazivom Priča o magnetizmu. Kroz igru i razne pokuse četverogodišnjaci su učili o magnetizmu - gdje se sve magneti nalaze i za što ih koristimo. U ulozi „malih istraživača“ jako su se dobro snalazili - uz pomoć magneta razvrstavali su predmete, vozili su autiće pomoću magneta, „pecali“ bubamare, crtali na kartonskom papiru pomoću tempera, novčića i magneta, a prava poslastica za kraj bila je izrada vlastitih magneta od lego kocki. Nastalo je puno šarenih i maštovitih likova, a tih sat vremena prošlo je u veseloj i razigranoj atmosferi. Za malene ovo je bilo vrlo poučno, a za gimnazijalke i vrlo zanimljivo iskustvo.

U sklopu projekta uskoro nas očekuju još dvije fizikalne radionice. Tjedan dana kasnije, 8. travnja, u posjet našoj školi dolaze djeca školskog uzrasta, učenici 2.b razred iz Treće osnovne škole Čakovec koje će gimnazijalci kroz zanimljive pokuse pokušati naučiti ponešto o tlaku i zraku, dok je posljednji dio projekta planiran za djecu s posebnim potrebama.

objavio: Martina Kolarić   datum: 3. 4. 2014.