Završen projekt Djeca za djecu - mali istraživači

Uz pomoć učenika drugih razreda koji su uključeni u izbornu nastavu fizike u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec, profesorice Valentina Novak i Melita Sambolek  organizirale su radionice za djecu različitih uzrasta u sklopu projekta Djeca za djecu  - mali istraživači koji je potpomognut sredstvima iz natječaja tvrtke Eko Međimurje d.d.

Ciljevi projekta bili su da djeca kroz igru uočavaju razne fizikalne pojave u svakodnevici svuda oko nas, uče o njima, upoznaju njihove pozitivne i negativne utjecaje te da razvijaju motoričke sposobnosti i vještine izvođenjem jednostavnih pokusa pod nadzorom gimnazijalaca-mentora. Također u međusobnom kontaktu djece korisnika i djece koja pomažu stvara se pozitivan odnos, prihvaćenost, razvija se empatija i potreba da brinemo i pomažemo mlađima te osobito djeci s posebnim potrebama.

U sklopu projekta gimnazijalci su posjetili Dječji vrtić Cipelica gdje se odvijala prva radionica pod nazivom Priča o magnetizmu. U posjet kabinetu fizike došla su djeca školskog uzrasta,  2.b razred iz Treće osnovne škole Čakovec koji su kroz zanimljive pokuse učili o tlaku i zraku. Posebno iskustvo jest radionica s djecom s posebnim potrebama u Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec gdje su djeca oduševila svojom neposrednošću i interesom u radionici Priča o zraku.

U ulozi „malih istraživača“ svi su se jako dobro snalazili pa je sat vremena svaki put prošlo u veseloj i razigranoj atmosferi. Pokazalo se da fizika može biti vrlo zabavna i zanimljiva, nimalo teška već od malih nogu, a najveća je nagrada bilo pitanje kada ćemo opet raditi pokuse. Za malene vrlo poučno, a za gimnazijalce i vrlo zanimljivo iskustvo koje bismo svakako željeli ponoviti iduće godine s još više djece!

objavio: Helena Zečar   datum: 4. 6. 2014.