Gimnazijalci gosti projekta Čitaj! Centra za knjigu

Književno popodne uz Krležu, Ferića i Mićanovića

Petak 30. svibnja bio je poseban dan za šesnaest učenika Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec. U pratnji profesorice Zlatke Grahovec uputili su se u Zagreb na prekrasan Gvozd. Naime, zahvaljujući brojnim projektima poticanja čitanja te redovitom sudjelovanju u programu Pisci na mreži, Gimnazija je pozvana da sudjeluje u programu Čitam da bih pisao, pišem da bih čitao projekta Čitaj! Centra za knjigu.

Gimnazijalce su dočekali članovi autorskog projekta Maja Zrnčić, Mirela Barbaroša-Šikić i Miroslav Mićanović. Program Čitam da bih pisao, pišem da bih čitao izvedbeni je dio projekta poticanja čitanja, sposobnosti presudne za kompetentno razumijevanje i kreiranje vlastitog (čitateljskog) vremena i života zajednice, odnosno kulture (društva).

Prvi dio popodneva bio je u znaku Miroslava Krleže. Naime,  uz vodstvo ljubazne kustosice Vesne Vrabec učenici su razgledali Memorijalnu zbirku Miroslava i Bele Krleže te upoznali Krležu sasvim privatno. Šećući njihovim stanom, mogli su naslutiti način na koji je živio i volio svoju Belu, kako se opuštao i veselio, vidjeli su stvari koje je posebno cijenio, a osobito, predanost književnosti koju je pokazivao.

Uslijedila je radionica s poznatim hrvatskim književnikom Zoranom Ferićem. Gimnazijalci su čitali potresnu poslijeratnu priču Ivane Simić Bodrožić koju su uz pomoć Zorana Ferića i Miroslava Mićanovića interpretirali.

Bilo je ovo zanimljivo književno popodne s kojeg su učenici ponijeli puno motivacije za čitanje i razmišljanje o pročitanome. Iako su bili prvi gosti ovoga projekta, vesele se budućoj suradnji.

Fotografije: Karla Taradi, 3. b

objavio: Đesika Kolarić   datum: 6. 6. 2014.