Pet dana u srcu Istre

Ovaj sam mjesec bila jedna od devetero učenika naše škole koji su zajedno s profesoricom Vericom Mutvar doživjeli istarski način života u sklopu razmjene učenika s Gimnazijom i strukovnom školom Juraja Dobrile Pazin. Tako smo u Pazinu proveli pet dana, od 12. – 17. 10.

Iako nas je na putovanju većinom pratilo bablje ljeto, tamo nas je dočekalo i malo kiše. No, ona nam nije pokvarila doživljaj prekrasnog istarskog krajolika. Naši su nam domaćini, tj. obitelji kod kojih smo bili smješteni, kao i djelatnici škole, svojim gostoprimstvom omogućili razgledavanje povijesnih i prirodnih znamenitosti Istre. Tako smo vidjeli Motovun, Rovinj, Pulu, Bale ali i manja, okolna mjesta. Imali smo i priliku razgovarati s bivšim načelnikom Općine Motovun, podrijetlom iz Vratišinca, u sklopu projekta u kojem smo istraživali Međimurce koji su odselili u Istru. S nama su 12. 10. u Pazinu bile i nogometašice školskog nogometnog kluba u pratnji profesora tjelesnog Roberta Siladija, koje su snage odmjerile s Pazinjankama i pobijedile 2:0. U društvu svojih domaćina uživali smo i kada smo s njima pohađali nastavu, koja se pretjerano ne razlikuje od naše, ali je ipak bilo zanimljivo promatrati dinamiku neke druge škole.

Na ovoj smo razmjeni upoznali nove ljude I običaje te doživjeli Istru iz neke nove perspektive. Iskustvo je bilo nezaboravno, a stečena prijateljstva još će se više učvrstiti kada Pazinjani na proljeće posjete nas.

Iva Ružić, 3.e

Na zidinama Motovuna

Šetnja motovunskim zidinama

Na rivi u Rovinju

U Rovinju

U Balama

U Puli

Zajednička fotografija s domaćinima prije odlaska za Čakovec

objavio: Iva Ružić   datum: 23. 10. 2014.