Magdalena Žokalj s hrvatskim timom zlatna na međunarodnom natjecanju

Ove je godine Minsk, glavni grad Bjelorusije, bio domaćin 7. međunarodnog turnira mladih prirodoslovaca (International Young Naturalists' Tournament - IYNT), održanog od 19. do 23. kolovoza, na kojem su Hrvatsku predstavljali: timski kapetan Andrej Todić (Pula), Marita Machata (Zagreb), Rea Pešušić (Zagreb), Marko Drozdek (Rijeka) te učenica Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec Magdalena Žokalj. Voditelji hrvatskog tima bili su Zoe Jelić Matošević, Elena Lukačević i Domagoj Pluščec iz Istraživačkog centra mladih. Nastupio je 21 tim iz 10 europskih i azijskih zemalja te Novog Zelanda. Hrvatski tim osvojio je zlatnu medalju te 1. mjesto koje je podijelio s apsolutnim pobjednikom turnira, Novim Zelandom. Srebro je pripalo Švicarcima, a bronca Rumunjima, Bugarima, Gruzijcima, Grcima te Kinezima.

International Young Naturalists' Tournament (IYNT) je međunarodno natjecanje iz područja prirodoslovlja eksperimentalnog karaktera u kojem mogu sudjelovati učenici od 12 do 16 godina. Za natjecanje je potrebno riješiti 17 problema vezanih uz neki fenomen iz prirodoslovlja koje definira organizacija koja organizira natjecanje. Kako bi problem bio riješen potrebno je istražiti teoriju o zadanom fenomenu, osmisliti i provesti eksperiment, napraviti obradu rezultata, usporediti dobivene rezultate s teorijom te donijeti zaključke. Za to je potrebno  znanje iz više prirodnih znanosti. Na samom natjecanju u takozvanim „znanstvenim borbama“ svaki natjecatelj treba predstaviti i obraniti svoje rješenje u diskusiji kao reporter. Kao oponent treba istaknuti jake i slabe strane reporterova rješenja te s njim raspravljati o rješenju u diskusiji, a kao recenzent napraviti objektivan kritički osvrt na rješenje i obranu reportera i izjavu oponenta te samu diskusiju. Natjecanje je ekipno.

Hrvatska je inače vrlo uspješna u ovom natjecanju; ovo je bio naš peti nastup i peta medalja. 2015. u Srbiji osvojili smo zlato, 2016. u Iranu srebro, 2017. u Kini broncu, 2018. u Gruziji broncu te 2019. u Bjelorusiji zlato.

"Osobno ovo je bilo jedno nevjerojatno, predivno i jedinstveno iskustvo. Imala sam priliku mnogo toga naučiti o proceduri znanstvenog rada, naučiti više o područjima koja me zanimaju te sam se zainteresirala za područja koja mi prije nisu bila privlačna, putovala na drugi kraj Europe, na samom natjecanju imala sam priliku vidjeti primjere dobrih, ali i loših istraživanja, te najbitnije od svega, upoznala sam mnoge drage ljude interesa sličnih mojim te sklopila nova prijateljstva. Učenicima prvih razreda koje zanimaju prirodne znanosti svakako bih preporučila da se prijave jer sudjelovanje u ovom natjecanju otvara mnoga vrata prema svijetu prirodoslovlja."

Magdalena Žokalj, 2.razred

objavio: Martina Mavrek   datum: 30. 8. 2019.